Виховна робота

Тема. Толерантність .

Мета.
Зацікавити учнів темою взаємовідносин між людьми, спонукати до творчого пошуку й ініціативи; дати загальне уявлення про багатоманітність людства і людської культури; допомогти учням зрозуміти причини негативного сприйняття та принизливого ставлення до окремих груп людей, виявляти стереотипи і упередження по відношенню до них; показати, що співпереживання є психологічною основою миролюбності і терпимого ставлення до інших.
Розвивати
логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, удосконалювати навички усних виступів
.Виховувати: – доброту, чуйність, взаєморозуміння, неприйняття насильства;
– повагу до всіх груп людей, їх цінностей, традицій, переконань;


„Усі люди і групи людей мають право відрізнятися одне від одного, розглядати себе як таких і вважатися такими“.
                                         Декларація про раси і расові забобони (ЮНЕСКО, 1978 р.)
Тип уроку : урок- діалог

                                                      
Хід заняття
Учитель.  Доброго дня всім!  Ми запрошуємо вас до розмови, до
доброзичливого обміну думками про складні відносини з оточуючими . Ми
всі такі різні, неповторні, але жити нам усім в одному суспільстві. У кожного з
нас - свої плани, бажання, уявлення. Найкраще, коли ми діємо, керуючись
власними міркуваннями. Але, мабуть, ви зі мною погодитеся, якщо я скажу,
що не завжди наші вчинки продиктовані власними бажаннями та інтересами.
Тому пропоную кожному з вас пригадати такі ситуації, коли доводилося хоч у
чомусь поступати у відносинах з батьками, друзями, учителями, із
незнайомими людьми.
Чи важко пригадати такі випадки?

Учень: Ні. Досить часто доводиться діяти, поступаючись іншим.

УчительЗаслухаємо ваші випадки. Прошу ситуацію описувати
стисло.

Учень 1 Минулої неділі я дуже чекав на улюблений фільм. Але батьки
переконали, що вся сім'я має піти привітати з днем народження сестру
батька. Я пішов з батьками: традиції родини треба шанувати.
Учень 2 У суботу ми з подругою збиралися на дискотеку. Але Настя захворіли
і дуже просили, щоб я побула з нею вдома (її мама саме працювати ). Я дуже
хотіла на дискотеку, але ж ми подруги, тому я залишилася.

Учень З Відразу   після уроків у мене розпочинаються заняття з футболу.
Учитель фізики попросив мене занести прилади до лаборантської І прибрати
в кабінеті ( наші чергові просто втекли). Мені соромно було не виконати
прохання вчителя, а на секцію запізнився.
Учень 4 Влітку ми поїхали потягом , у нас із мамою були квитки на зручні
нижні місця. Я поступив своїм місцем літній жінці.

Учитель. Чи є хоч один учень, у житті якого не було жодного прикладу, щоб
йому не доводилося поступитися?

Учні. Ні, немає.

Учитель. Як ви думаєте, чому кожному досить часто доводиться
поступатися, входити в ситуацію інших?

Учень 1 Бо це близькі нам люди.

Учень 2 Тому що так прийнято в цивілізованому суспільстві.

Учень З Потрібно бути терпимими до інших.

Учень 4 Сьогодні поступаємося ми, а завтра - нам.

Учитель. Саме на це я хочу звернути особливу увагу. Впевнена, що кожен із
вас зможе пригадати протилежні випадки - коли оточуючі поступилися
чимось на вашу користь.

Учень 1 Я дуже мріяв про комп'ютер, але не насмілився про це просити
батьків ( знаю, що це дуже дорого). Батьки відклали гроші на нові меблі, але
вирішили , що з цим можна почекати, а комп'ютер важливий для моєї освіти.
І ось удень мого народження я отримав очікуваний подарунок. Я дуже
вдячний батькам.

Учень 2 Минулого тижня у мене були змагання з баскетболу. Батькам
терміново довелося поїхати в село, бо захворіла бабуся. І чотирирічний
братик залишився на мою відповідальність. Подруга Світлана
запропонувала, що посидить із Віталиком, і я зміг взяти участь у змаганні.

Учень 3 Після тривалої хвороби вчителі на консультаціях окремо мені
пояснювали навчальний матеріал і дозволили скласти заліки.


Учитель. Думаю, що ми зможемо згадати десятки подібних випадків. Чому
ж оточуючі нам поступаються?

Учень 1 Бо вони наші родичі, друзі.

Учень 2 Тому що нас поважають і люблять, розуміють наше становище.

Учень З А чому б їм не поступатися нам? Ми ж ідемо назустріч іншим...


Я маю право                                                                            Оточуючі мають
на повагу та                                                                               право на повагу
терпимість з боку                                                                     та терпимість оточуючих                                                                                     з мого боку
Учитель. Ви праві. Повинна бути взаємна повага і терпимість до інших. ( Відкриваю частину дошки, на якій намальовано терези) Чи погоджується ви з такою думкою: « Я маю право на розуміння та терпимість з боку оточуючих?»

Учні. Так. Кожен із нас-особливість, кожен заслуговує на повагу та розуміння інших.

Учитель, (показую цю тезу на одній чаші терезів). Але перед нами терези. Повинна бути рівновага. Як її домогтися?

Учні. На іншу чашу потрібно записати тезу: « Оточуючі мають право на розуміння і терпимість з мого боку». (Учитель записує тезу).

Учитель. Тепер маємо рівновагу. Перед вами - формувала терпимості, позитивного співіснування в колі вашого спілкування ( у сім'ї, у школі, серед друзів). Пам'ятайте: не можна розрахувати на повагу та розуміння від інших, якщо ви особисто не є такими до оточуючих. Терпимості потрібно вчитися. Ми всі різні, але маємо бути терпимими один до одного. Є таке поняття - « толерантність». Вам було завдання попрацювати з енциклопедичним словником, із тлумачним словником, з іншими джерелами, де є пояснення
поняття « толерантність». Заслухаємо ваші коротенькі доповіді.

Учень 1. Термін « толерантність» походить з латинського і означають
різновид взаємодії та взаємовідносин між окремими людьми, соціальними
групами, політичними партіями, державами на основі взаємоповаги.

Учень 2. Толерантність - це визнання і повага до інших людей, вміння жити
разом з іншими людьми.

Учень 3. Толерантність є основою людських взаємин; це уміння жити за
загальним принципом поведінки « стався до людей так, як ти хочеш, щоб
ставилися до тебе.»

Учень 4. Термін «толерантність» у тлумачному словнику пояснюється як
терпимість до чужої думки, вірування, поведінки.

Учень 5. Толерантність - терпимість, неупереджене ставлення до когось, до
чогось.

Учитель. Отже, толерантність - багатогранне поняття, яке на сучасному етапі
розвитку людства повинно визначати всю багатоманітність відносин на
державному, регіональному і міжнародному рівнях.
Ми сьогодні розглянемо лише один аспект толерантності - толерантність у людських стосунках. Треба намагатися не робити нікому боляче. Це важко, але треба
прагнути цього. Так повинно бути.

Учитель.   На дошці намальовано квітку «Толерантність» (див. малюнок).
Заповніть її пелюстки рисами характеру, які ми повинні в собі розвивати
задля того, щоб уникнути конфліктних ситуацій і непорозумінь в особистих
стосунках.

(Учні виконують завдання.)

Учитель. Для чого ж потрібна толерантність?

Учень 1. Щоб не помирали у світі люди через ненависть одних до ідей,
поглядів, релігій або кольору шкіри інших. Нетерпимість призводить до
виникнення конфлікту.

Учень 2. Ми сьогодні замислилися над тим, що таке «толерантність», як нам
зробити життя кращим. Ми повинні шукати нові форми спілкування, щоб
створити нове суспільство, яке буде побудоване на взаєморозумінні.

Учень 3. Ми живемо серед людей і повинні доброзичливо ставитися один до
одного. Треба навчитися поважати думки і вчинки інших, вміти зрозуміти
людину й вибачити їй. Не робити іншим такого, щоб ти не хотів для себе. А
р,ля цього потрібно викорінити із своїх сердець   зверхність, байдужість,
упередженість. І тоді нас - щирих, добрих, сердечних - будуть любити і
поважати. І світ стане кращим.

Учитель. Як навчитися толерантності?
ПРЕЗЕНТАЦІЯ Інтерактивна вправа «Біла ворона»


Учень 1. Не забувати, що всі люди різні, але вони всі рівні.

Учень 2. Не поспішати гніватися на людей або засуджувати їх.

Учень 3. Намагатися зрозуміти людину, розібратися у конкретній ситуації.

Учень 4. Поважати почуття людей, не ображати їх.

Ми всі різні. Але потрібно бути терпимими (толерантними) одне до одного.
Але чи означає толерантність терпимість до всього? Хіба можна терпіти, якщо хтось затіває бійку, ображає інших?
Саме тут і існує межа. Ми маємо багато прав, але не маємо права порушувати права інших.
IV. Підсумок заняття

Дякую за співробітництво. Зичу вам взаєморозуміння і взаємоповаги, миру і злагоди.

Комментариев нет:

Отправить комментарий