Тема : Мій улюблений письменник .
Мета: повторити й активізувати ЛО теми; практикувати
учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення та
максимально повного та точного розуміння
всієї інформації , що міститься в тексті ; розвивати навички монологічного
мовлення ; виховувати любов до читання
ХІД УРОКУ
І ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1.Повідомлення теми та мети уроку
The topic of our today’s lesson is “ My favourite writer. By the end of
the lesson you should be able:
• to recognize
and understand new words and word combinations in the text; to read and
understand the gist and details despite the natural difficulties; to
participate in common conversational exchanges about the topic of today’s
lesson.
2.Перевірка
домашнього завдання
3 уведення в
іншомовну атмосферу
Гра “Find the writer”
Учні
отримують картки для роботи .
На картках
позначено ім’я письменника або назва твору.
Кожен учень
повинен знайти однокласника з відповідною назвою .
What title of the book is there on your card?
Was it written by...?
Arthur
|
Alexandre
|
Antoine
|
Robert
|
J. K.
|
William
|
Conan
|
Dumas
|
Saint-Ex-
|
Louis
|
Rowling
|
Shake
|
Doyle
|
|
upery
|
Stevenson
|
|
speare
|
The
|
The Three
|
The Little
|
Treasure.
|
Harry
|
Romeo
|
Hound of
|
Musket
|
Prince
|
Island
|
Potter
|
and
|
Basker-
|
eers
|
|
|
and the
|
Juliet
|
ville’s
|
|
|
|
Sorcerer’s
Stone
|
|
ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА
УРОКУ
1.
Етап підготовки до аудіювання.
Т: Look at the book titles.
Which of them have you read? Which of them have heard of?
Do you know who are the characters in these
books?
2.
Аудіювання.
T: Listen to the description of the characters
from the books you can see in the pісture What characters are
these? Write down their names in your exercis books.
Number 1. He is a private detective who is
able to solve crimes and mysteries using powers of observation and
deduction, sometimes without leaving his flat. He is of shown wearing a special
type of hat called a deerstalker and smoking a pipe.(Шерлок Холмс)
Number 2. He is an English traveller who
visits strange lands, including Lilliput, wlr the people are all tiny,
Brobdingnag, where the people are all giants of the Houyhnhnms and the Yahoos, where the
horses are wise and the humans are pid and cruel. (Мандри Гуллівера)
Number 3. They are two young people who fall
in love although they are from fan who are enemies. They get married secretly
but are unable to live together and the ] ends with their death.(Ромео і Джульєта)
Number 4 He is a character of traditional British stories, who is said to have
live: Sherwood Forest near Nottingham during the rule of King Richard I. His
compan. (usually called his Merry Men) included Friar Tuck, Little John and
Will Scarlet, his lover was Maid Marian. Together they robbed rich people and
gave money poor, and their enemy was the Sheriff of Nottingham. (Робін Гуд)
Number 6. This character is especially
popular with children. He is a lively boy who lives with his Aunt Polly in St
Petersburg, Missouri. He has an exciting and many adventures on the Mississippi
River with his friends Huckleberry Fir Becky Thatcher.(Том Соєр)
Учні слухають характеристику літературних героїв з
книжок, зображені малюнку і записують їхні імена в зошити.
Робота в групах.
T. What do you know about famous
English writer ?
Let’s
listen to some information and be ready to have a test.
(Checking
up of a homework.)
Серед учнів
визначалися вчителі історії, літератури, філософії, політики та бібліотекар.
Вони підготували біографічні відомості про письменників.
Міні-конференція
Т. Teacher of history could you answer Where and when was born?
Повідомлення учнів про улюблених письменників
1 Пред’явлення тексту для читання
1)Pre-Reading Activities Етап підготовки до читання впр.2бст.52
Listen to
the following names from teacher’s voice (from tape-recorder). Read them
together with the translation. Put them into certain place.
While-Reading Activities. Етап читання
тексту та виконання вправ під час читання
Переглядове читання тексту з метою
отримання загального уявлення про його зміст.
T. What
do you want to know about the geographical position of the unknown land?
2.Етап
перевірки розуміння змісту тексту
Work in
groups: put the questions of different kinds and answer the questions.
Make up a
dialogue about your favourite writer and his/ her works.
Who is
your favourite writer?
My
favourite writer is _ He was born
What is
he famous for?
He is
well-known as a
You have
read a lot of his works, haven’t you?
Yes, I
have.
Which is
the most interesting?
I like __
Could you
retell the plot of it?
Yes. It
was a story about (time, place, characters, the main idea).
Завершальна частина уроку
1.
Домашнє
завдання
Т. Write an essay about your favourite writer and his / her works.
2.
Підбиття
підсумків уроку
T. Which
activities have we done today? Was it difficult for you to read the text?
Комментариев нет:
Отправить комментарий